0
test Fb connect

ІНФО АТОПІЯ

Поняття атопії

Атопічний дерматит — це не алергія

Слово «атопія» прийшло до нас з грецької мови, де воно означає «щось незвичайне, дивина» і складається з двох частин: «а-» («без») и «-topos» («місце»). «Без місця» — підходящий опис для цього захворювання, в причинах атопічного дерматиту нелегко розібратися. Атопія — це генетична, спадкова схильність до алергічних реакцій. Майже 80% випадків появи екземи у дітей обумовлено родинною історією алергічних захворювань.  Атопічний дерматит — хронічне запальне захворювання шкіри. Причини виникнення атопічного дерматиту ми розглянемо в данному матеріалі.
У пацієнтів з атопією (50 мільйонів людей в Європі, до 20% дітей в усьому світі) підвищена проникність шкіри, а їх імунна система є надчутливою і незбалансованою. Шкіра у таких пацієнтів дуже суха, чутлива і схильна до запальних реакцій. Рівень білка філагріна, який відповідає за з’єднання клітин в найвищих шарах шкіри, знижений. Крім того, шкірі не вистачає жирів, які зазвичай перебувають на її поверхні та захищають її від потенційних алергенів.  За таких умов частки-подразники з довкілля, які гарно переносяться здоровим організмом (наприклад, пилок, пил, деякі гігієнічні засоби), можуть проникати у шкіру і викликати її запалення. Хвороба найчастіше виникає у дітей молодше трьох місяців (іноді навіть раніше) і може тривати від декількох місяців до декількох років, залежно від дитини. Без належного догляду хвороба входить у замкнене коло: шкірний бар’єр все сильніше руйнується, все більша кількість алергенів і подразників проникає до шкіри та викликає все сильніший свербіж. Але у більшості випадків захворювання минає ще у дитячому віці. Половина дітей, які захворіли на атопічну екзему у віці до одного року, до п’яти років вже одужують, хоча їх шкіра надалі залишається дуже сухою.

Симптоми

Уявіть шкіру людини як стіну будинку:

Дві основні фази атопічного дерматиту і атопічної екземи — це загострення і ремісія.
При загостренні з’являється запалення, свербіння, виділення, кірки тощо.
Ремісія, період між двома загостреннями, характеризується сильною сухістю шкіри.

Особам з такими симптомами потрібно проконсультуватися з дерматологом:

 • Сверблячий висип. Його складно помітити у немовлят, але сигналом буде порушення сну.
 • Груба і потовщена шкіра.
 • Мокрі плями екземи.
 • Сухі ділянки.

Розташування пошкоджених ділянок шкіри дає ще один ключ до розуміння.
Воно змінюється у дитячому віці:

 • У немовлят екзема часто з’являється на обличчі, особливо на щоках і підборідді.
 • У старших дітей екзема частіше зустрічається на колінах, зап’ястках, ліктях і шиї.

Загострення зазвичай починається з червоних сверблячих плям. Шкіра стає сухою і грубою. Іноді з’являються мокрі плями. Розчісування шкіри посилює симптоми, іноді навіть приводить до занесення інфекції. Коли діагноз та причини виникнення атопії встановлено, пошкоджені ділянки шкіри регулярно обробляються маззю, і стан шкіри швидко нормалізується навіть без надмірної опіки над пацієнтом. Основний пріоритет при лікуванні захворювання — це відновити захисні функції шкіри, яка слугує природним бар’єром. Шкіра знову зупиняє проникнення зовнішніх подразників і позбавляє батьків необхідності полювати на пилових кліщів і пилок — важке і виснажливе заняття! Нещодавні дослідження також продемонстрували, що позбавлення від усіх подразнювальних факторів може насправді збільшити ризик появи екземи у дітей. Тому найкраще рішення — зосередитися на лікуванні хвороби та причин виникнення атопічного дерматиту за допомогою м’яких засобів для очищення шкіри, заспокійливих кремів та кортикостероїдів для зовнішнього застосування.

Фактори, що погіршують симптоми

Відгук
Щоденне використання мазі

Намагайтеся не плутати фактори, які викликають появу запалених ділянок на шкірі, з причиною атопічного дерматиту — пошкодженням структури шкірного бар’єру. Факторів, які викликають загострення, багато, і їм неможливо запобігти
Вони можуть бути пов’язані з довкіллям, їжею і навіть емоціями — хоча ми не можемо це пояснити, емоції можуть значною мірою впливати на частоту чи серйозність приступів. У немовлят прорізування зубів і деякі ЛОР-захворювання також можуть викликати загострення екземи.
Більше того, реакція на подразнювальні фактори може відрізнятися в різних дітей.

Ось найпоширеніші фактори, які погіршують захворювання:

 • Пил, пилові кліщі й пилок, які присутні у повітрі
 • Мило, миючі засоби і засоби для прання
 • Тютюновий дим і забруднене повітря
 • Спека (+піт) і дуже сухе повітря
 • Тканини, що подразнюють шкіру: вовна, синтентика тощо
 • Шерсть домашніх тварин
 • Емоційний стрес
 • Прорізування зубів
 • Зміни температури
 • Харчові алергени
 • Купання у морі чи басейні

Але краще контролювати запальний процес при перших ознаках екземи, ніж намагатися позбутися зовнішніх подразнювальних факторів.

«При кожному загостренні ми питаємо себе, що могло затьмарити життя нашої дівчинки: те, як ми її виховуємо, то, чим ми її годуємо, у що вдягаємо чи щось інше. Ця хвороба збиває з пантелику, її нелегко зрозуміти».
Ізабель, мати трирічної Октавії