3 запитання експерту

Як лікувати опіки: поради дерматолога

header defaut article 3questions (LP54466).jpg

Тепловий опік та/або опік першого ступеня часто виникає через контакт з гарячою рідиною, парою або предметами побуту. Чим більша площа опіку, тим більше пошкоджень нервових закінчень і, як наслідок, сильніший біль. Що робити при опіках шкіри? У будь-якому разі потрібно зменшити біль, запобігти збільшенню ураженої ділянки, а потім - лікувати. Порада дерматолога щодо невідкладної допомоги та догляду за ураженими ділянками шкіри.

Що слід зробити в першу чергу при опіках?

Потримайте обпечене місце під холодною водою кілька хвилин.

Перша допомога при термічних опіках - їх локалізація та зняття болю. Для цього достатньо  потримати опечене місце під холодною водою кілька хвилин. Найкраще занурювати уражене місце, а не підставляти під струмінь, щоб не завдати додатково механічної травми.Допоможе також прикладання до опеченої поверхні холодних примочок, пластикових пакетів, наповнених льодом чи снігом.

Я завжди кажу пацієнтам, що потрібно спочатку потримати опік під холодною водою кілька хвилин. Це допомагає звести до мінімуму площу враженої ділянки та зменшити біль і розвиток набряку. Можна також прийняти будь-який знеболювальний препарат. Незайвим буде тепле пиття - чай, компот. Це зменшить втрату організмом рідини та заспокоїть.

Щоб почати необхідне лікування, слід також оцінити силу опіку. Окріп викликає дуже хворобливі опіки, але вони частіше за все є не такими глибокими, як опіки від гарячого масла, що сильно вражають дерму. Якщо опік виявився глибоким, його слід прикрити стерильною марлею або асептичною пов’язкою з нейтралізуючим розчином та звернутися до лікаря.

Як лікувати опіки першого ступеня?

Якщо місце опіку виключає можливість додаткового травмування або занесення інфекції, подальше загоювання може проходити “відкритим” способом. Це дозволяє ураженій шкірі дихати, прискорює підсихання та виключає болісні моменти, що зазвичай виникають при перев’язці.

Але найчастіше (для маленьких дітей в абсолютно усіх випадках) застосовують “закритий” метод лікування - мазеву пов’язку, виготовлену із марлі. Вата, навіть стерильна, для цього не підійде, бо маленькі її часточки можуть потрапити до рани.

Я раджу пацієнтам використовувати стерильну пов'язку з загоюючим кремом для лікування опіків.

Якщо шкіра почервоніла, й пошкоджено лише епідерміс (як після сонячного опіку), крем допомагає епідермісу відновитися та знімає біль. Важливо також захищати опік від контакту з подразнюючими засобами та запобігати вторинному потраплянню інфекції.

Зарадити інфікуванню рани зможуть препарати, що мають антибактеріальний ефект.

Через три-п’ять днів відмерлий поверхневий епітелій відпадає, замінюючись на новий, що має рожевий колір і деякий час є досить вразливим.

Ні в якому разі не можна використовувати для лікування опіків креми та мазі, у складі яких є жир (виключення - обліпихова олія). Якщо в результаті опіку утворились пухирці - недопустимо їх відкривати, через велику ймовірність інфікування. Як правило, рідина поступово розсмокчується самостійно, а оболонка пухирця присихає.

Чи слід здійснювати подальші дії?

Після опіку шкіра деякий час залишається чутливою, вразливою ...

... і потребує захисту. Для цих цілей існують спеціальні лікувально-косметичні засоби, що допомагають усунути наслідки опіків шкіри. Добре допомагають креми, що мають у складі активні речовини алое, обліпихи, зеленого чаю, липового цвіту, календули, дубової кори. Ефективно діють засоби на основі прополіса (при відсутності алергії на продукти бджільництва).

Прискорити процес регенерації шкіри можна також з допомогою дієти, що передбачає вживання продуктів, які містять у великій кількості кальцій та сірчанокислий калій. Це пісна яловичина. капуста, редис,цибуля та часник, інжир, мигдаль, чорнослив.

Якщо почервоніння не минає, його площа збільшується й виникає свербіння, краще звернутися до лікаря, особливо у випадках появи келоїдного рубця, який неприємно виглядає та свербить. Такі рубці вимагають спеціального лікування. За ними також потрібно доглядати за допомогою крему з високим фактором захисту від UV-променів.

Радимо вам переглянути

Переглянути всі статті