3 запитання експерту

Пом'якшувальний крем допоможе знизити частоту проявів атопічного дерматиту.

header defaut article 3questions (LP54466).jpg

Екзема, або атопічний дерматит у дітей - дуже поширене хронічне та рецидивуюче захворювання шкіри, яке характеризується запаленням. Що спричиняє появу атопічного дерматиту? Генетична схильність до алергічних реакцій на навколишні чинники. Він також може бути пов'язаний з бронхіальною астмою або алергічним ринітом. Як правило, такі діти мають й інші алергічні прояви: поліноз, харчову алергію, алергійний кон’юктивіт. Часто екзему супроводжуєть захворювання шлунково-кишкового тракту. Для атопічного дерматиту характерний циклічний перебіг: періоди запалення чергуються з періодами реміссії і навпаки.

Якими є симптоми атопічного дерматиту?

До основних симптомів атопічного дерматиту відносяться:

 • сильний свербіж,  що часто посилюється вночі;
 • почервоніння деяких ділянок шкіри, діатез;
 • вузликові висипання;
 • тріщини в районах почервоніння;
 • гнійничкові ураження шкіри.
Захворювання шкіри у немовлят  найчастіше локалізується на обличчі, але може захоплювати й інші ділянки тіла - волосисту частину голови, шию, сідниці. Часто з’являються себорейні лусочки та жовті кірки в районі брів та вух, почервоніння на щоках, що супроводжується сухістю шкіри та тріщинами.

У старших дітей та підлітків екзема найчастіше з’являється в складках шкіри навколо колін та ліктів. О холодній порі року хвороба може вразити шкіру навколо рота, очей та на шиї. Під час нападу шкіра стає червоною та сухою, а іноді сочиться виділеннями. Вона також дуже свербить і на інфікованих ділянках стає щільніше. Свербіння може призводити до порушень сну. В цілому шкіра стає сухою. Ця виняткова сухість, спричинена генетичними змінами захисної функції шкіри, призводить до свербіння, печії, розчухування. Додаткове інфікування враженої шкіри може спричинити інші ускладнення. Неспокійний сон дитини призводить до втрати ваги, нервового збудження, навіть психічних розладів.

Що ви рекомендуєте?

Я призначаю креми з дермокортикоїдами,

які є незамінними для лікування атопічного дерматиту при хронічних і гострих проявах. Важливо полегшити життя дітям, які страждають на цю хронічну хворобу. Ці ефективні креми потрібно наносити до повного зникнення всіх симптомів (протягом декількох днів). Крім того, для регулярного зволоження сухої шкіри у дитини я рекомендую пом'якшувальні креми, які допомагають зменшити кількість нападів.

Креми з дермокортикоїдами не використовують для профілактики. Зволожуючі ж креми варто застосовувати постійно на будь-якій стадії захворювання. Усі засоби мають нейтральний рН, пом’якшують шкіру та зменшують свербіння.  Таке лікування допоможе не тільки змінити перебіг хвороби, а й знизити ступінь її загострення та контролювати її протягом тривалого часу.

Яку пораду ви можете дати батькам юних пацієнтів?

Я зазвичай пояснюю батькам природу алергічного дерматиту, який ускладнює життя дітям та їх сім'ям.

Зазначені засоби є ефективними при пригніченні приступів, вони знижують їх частоту. Ці засоби не можуть вилікувати хворобу повністю, але вона може сама зникнути через декілька років. Рекомендую пацієнтам використовувати м'які очищуючі засоби та регулярно зволожувати шкіру за допомогою пом'якшуючих кремів, спеціально розроблених для подолання симптомів дитячої екземи. Дуже корисні лікувальні ванни з додаванням пом’якшуючих та заспокоюючих препаратів.
Полегшити прояви атопічного дерматиту і зробити життя дитини більш комфортним допоможуть також:

 • дотримання спеціальної збалансованої гіпоалергенної дієти;
 • підтримання рівної температури та рівня вологості повітря у приміщенні, щоб запобігати неконтрольованому потовиділенню та подразненню шкіри;
 • максимальне обмеження контакту дитини з засобами побутової хімії;
 • використання тільки гіпоаллергенних гігієнічних і косметичних препаратів, що не містять гліцерину та спирту;
 • придбання дитячого одягу тільки з натуральної бавовни;
 • прання без використання ополіскувачів, підкрохмалювачів тощо;
 • створення спокійної домашньої обстановки для запобігання стресовим станам у дитини.

Радимо вам переглянути

Переглянути всі статті