3 запитання експерту

Інформування пацієнтів про те, що деякі ліки можуть підсилювати чутливість шкіри до сонця (фотосенсибілізація).

header defaut article 3questions (LP54466).jpg

Чутливість до сонця (фотосенсибілізація) - це результат взаємодії ультрафіолетових променів і чутливих до них структур, що знаходяться в шкірі. Такими речовинами можуть бути засоби для локального використання (парфуми, ліки) або молекули, які потрапляють до шкіри з кровотоком (ліки, що підвищують фотосенсибілізацію). Як лікувати або запобігати світлочутливості шкіри? Порада дерматолога.

Якими є симптоми фотосенсибілізації?

В пацієнтів може з’явитися сильна реакція на сонце на відкритих ділянках шкіри.

Шкіра червоніє. Вона виглядає як після опіку. Реакція з'являється відразу ж після застосування косметичного засобу або ліків. Реакція може також виглядати як екзема, що виходить поза межі відкритих ділянок шкіри. Часто алергія на сонце проявляється з затримкою (через 48 годин з моменту останнього перебування на сонці).

Що потрібно робити в таких випадках?

Потрібно перевірити наявність ознак фотосенсибілізації.

Я запитую в пацієнтів, які ліки вони приймали, яку косметику або медичні засоби використовували. Існує безліч медичних препаратів, що викликають фотосенсибілізацію (деякі антибіотики, антидепресанти, протизапальні засоби і т.д.). Коли я підозрюю медикаментозну фотосенсибілізацію, іноді відправляю пацієнта на спеціалізовану консультацію для тестування під ультрафіолетовими променями. Безумовно, потрібно полегшити стан пацієнта, призупинивши лікування, якщо це можливо, й обмеживши його перебування на сонці.

Що ви порекомендуєте в якості профілактики світлочутливості шкіри?

Пацієнти повинні знати про ризик, пов'язаний з прийомом деяких сильних фотосенсибілізуючих лікарських препаратів.

Пацієнт має без коливань ставити запитання лікареві. Застосування певних ліків, наприклад, при серцевих захворюваннях, не можна припиняти. Раджу пацієнтам уникати сонячних променів і при виході на вулицю захищатися від сонця (за допомогою одягу, капелюхів, засобів з високим сонцезахисним фактором). Перебуваючи на сонці, слід також уникати нанесення парфумів безпосередньо на шкіру.

Радимо вам переглянути

Переглянути всі статті